קבלן רשום 131 – מה זה אומר?

ההסדרה שעושים גורמי מקצוע במשרדי הממשלה לענפים שונים מניבה תוצאות, כאשר אנשי מקצוע מקפידים יותר מאשר בעבר לזכות בסיווגים המתאימים להם ומכשירים אותם לבצע עבודות שונות. זה מה שאתם צריכים לדעת על סיווג 131 לקבלן שיפוצים

משרד הבינוי והשיכון ער זה שנים לצורך להסדיר את ענפי הבנייה והשיפוצים, משום שההתרחבות בענף הבנייה ברחבי הארץ מחייבת להיעזר רק בשירותיהם של קבלני שיפוצים מוסמכים ומנוסים. לכולם ברור שהשרלטנות בתחום חייבת להיות ממוגרת ולכן רק מי שעומד בתנאי משרד הבינוי והשיכון לצורך קבלת הסיווג הרשום יכול להירשם בפנקס במעמד קבלן שיפוצים רשום. הדבר נעשה גם למענם אולם בעיקר לטובת הלקוחות שמחפשים קבלני שיפוצים אמינים ומוסמכים שיש להם הכרה בתקן ותו איכות רשמי ומוכר.

קבלן רשום

מי עומד מאחורי תקן 131 לקבלני שיפוצים?

הסדרת ענף השיפוצים באה מיד לאחר הסדרת ענף קבלני הבנייה והיא משלימה אותה באנשי מקצוע מיומנים ורשומים כחוק. ההסדרה נעשית בשיתוף פעולה של משרד הבינוי והשיכון, התאחדות קבלני השיפוצים, התאחדות בוני הארץ והסתדרות עובדי הבניין והעץ.

כל הגופים האלה יחד הצליחו להגיע לנוסח מוסכם שמצליח להילחם בבעיית השיפוצניקים החאפרים שאינם אחראים לתוצאות העבודה הלא מקצועית שלהם מצד אחד, והקלנים הטובים שאין להם רישיון ומעמד של קבלן רשום אבל הם עובדים בשטח ומצליחים להוכיח רמת עבודה משביעת רצון ומעלה. כך יוכלו להגיע למעמד קבלן שיפוצים רשום בסופו של דבר. התקן מסייע גם לקבלנים משום שכך הם יכולים להציג את עצמם רשמית בפני לקוחות שמחפשים רק קבלני שיפוצים מוסמכים.

למה נוצר הצורך בתקן 131?

שיפוצניקים הם אנשים שרוכשים את המקצוע בשתי דרכים – לימודים ועבודה מעשית. אין חולק על כך שיש לא מעט שיפוצניקים מוכשרים שרכשו את המקצוע דרך עבודה מעשית והם מיומנים, אולם הסדרת התחום מחייבת רישום קבלן שיפוצים לכולם, כך שיידעו בדיוק אילו אנשי מקצוע מבטיחים איכות מינימלית הנדרשת בתחום זה. אי אפשר לפקח על כל האחרים מלבד לחייב אותם להוכיח ניסיון והכשרה מקצועית, כדי להבטיח מעמד של קבלנים בעלי רישיון.

התקן 131 לקבלני שיפוצים מאפשר הכנסת קבלנים שמבקשים להירשם לפיקוח ממשלתי, כדי שיוכלו לעמוד במשך הזמן בדרישות הממשלתיות ולקבל בסופו של דבר מעמד של קבלן שיפוצים מורשה. זהו המנגנון המוסכם שעוקב מטעם הגופים שנמנו ומבטיח זאת ללקוחות וגם לקבלנים.

מי עומד בתנאי רישום קבלן שיפוצים?

קבלני שיפוצים שעשו עבודות רלוונטיות במשך חמש שנים האחרונות שהם יכולים להוכיח את היקפן הנמוך יצטרכו לעבור בחינה מלאה אצל רשם הקבלנים לענף 131, הוא ענף השיפוצים. מי שיעמוד בהן בהצלחה יקבל תת סיווג 131/1 שמתיר לעשות עבודות שיפוצים בסכומים של עד 350,000 ₪.

מה קורה לאחר קבלת תת תקן 131/1?

קבלן במעמד זה יוכל להתקדם למעמד הבא אם לאחר שלוש שנים בתת תקן זה וביצוע עוד עבודות בהיקף של לפחות 1,050,000 ₪. מתוך עבודות אלה שלוש לפחות צריכות להיות בהיקף בסך 175,000 ₪ כל אחת במהלך שלוש השנים. עמידה בתנאים אלה יקפיצו אותו דרגה לביצוע עבודות של עד 1.5 מיליון ₪.

מה נותן לכם תקן 131?

קבלן שיפוצים רשום יכול לקבל עבודות בהיקף גדול יותר ובסכומים משמעותיים, וגם להתמודד על עבודות כאלה אצל גופים רשמיים. הפיקוח והרישום המדורג של קבלני שיפוצים שעובדים בשטח וצוברים את הקרדיט שנדרש להם גם מאפשר לפקח עליהם וגם מונע מחאפרים עבודה אחרת. כך, קבלני השיפוצים יכולים לצמוח עם אופק ברור ומובנה לפי מתווה רגולטורי ממשלתי עד לקבלת הרישוי שנחוץ לו.

גלילה לראש העמוד