עגורנאי (מפעיל עגורן)

עגורן הוא מנוף עצום המצוי באתרי בנייה ואזורי שיפוץ ובאמצעותו ניתן להרים אלמנטים וציוד לגובה. תפעול עגורן כולל כללי בטיחות רבים מאחר ומדובר בעבודה בעלת סיכונים שונים כדוגמת פגיעה ברכוש או בחיי אדם. מפעיל עגורן הוא אדם שהוסמך לעבודה מסוג זה וקיבל רישיון מנופאי צריח.

איך ניתן להיות מפעיל עגורן?

ברחבי הארץ ניתן למצוא מוסדות המאפשרים לימודים בקורס להפעלת עגורן, שם ירכשו את כל הכלים בכדי להיות מפעילי עגורן מקצועיים. במסגרת הלימודים, משתתפי הקורס יעברו הדרכה מעשית וסטאז' שיקנה להם ניסיון בתפעול המנוף. כדי ללמוד את התחום יש להיות מעל גיל 18 ובעלי 9 שנות לימוד, יתר על כן המתמודדים יעברו ראיון קבלה ומבחנים פסיכוטכניים. בתום הקורס יקבלו הבוגרים תעודת "מפעיל עגורן צריח" או "מפעיל עגורן נייד", כך שלאחר מכן יוכלו לפנות למשרד התחבורה (רשם ציוד הצדסי) ולקבל את תעודת ההסמכה שלהם.

מה תפקידו של העגורנאי?

מפעיל העגורן דואג להכין את העגורן לעבודה ולהפעיל אותו בהתאם לצורך (הרמת מטען כבד, פריקה, שקילת המשא, סיבוב המנוף, חנייה, נסיעה, הכנה להובלה וכו'). מעבר לזה, הוא דואג לבצע ביקורות, טיפולים, בדיקות ותיקון תקלות במנוף בהתאם להוראות היצרן. בנשיאת משא, העגורנאי יפקח על קשירת המשא והעלאתו וינחה את יתר העובדים כיצד לפעול.

גלילה לראש העמוד