משפצים את הנפש: הכול על שיטת הטיפול CBT

טיפול CBT הפך בשנים האחרונות לאחת משיטות הטיפול האפקטיביות ביותר לטיפול בחרדה, טראומה, דיכאון ועוד, וזאת בשל היותו טיפול מכוון מטרה וקצר מועד שנועד לספק תוצאות מהירות. כמו כן, מדובר בטיפול מבוסס מחקר שתמיד מתפתח ומתקדם, כך שניתן לוודא כי הטכניקות שבמסגרתן מטפלים משתפרות  ואף מסייעות לטובת פתרון של שלל מצבים רגשיים שמשפיעים באופן ישיר על איכות החיים. בסקירה הזו נציג את כל הפרטים לגבי הטיפול, וכיצד תוכלו גם אתם להפיק מהטיפול הזה תועלת.

טיפול CBT – גישה חדשנית לטיפול

אחת מהסיבות המרכזיות שהפכו את טיפול CBT לטיפול מומלץ נובע בעקבות כלים וטכניקות הכוללות חשיפה הדרגתית למקור שמעורר את הפחד והחרדה, ויכולת לשלוט עליו באמצעות שינוי חשיבה שיגיע לידי ביטוי במסגרת ההתנהגות. למעשה, מדובר בטיפול קצר מועד וממוקד אשר מותאם באופן מדויק לצרכים של כל מטופל, כאשר לרוב מדובר בסדרה של בין 8-12 מפגשים. בעת הצור, ניתן להגיע לפגישות נוספות לטובת ריענון וחיזוק של הכלים אותם מקבלים במסגרת הטיפול. תוכלו למצוא מידע נוסף על CBT באתר חיבורים, וזאת מתוך מטרה להעשיר את הידע ואף לקבל את המידע לו אתם זקוקים רגע לפני שאתם פונים לקבלת טיפול.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי נמצא בשורה של מחקרים כבעל שיעור הצלחה גבוה מאוד בכל הקשור לטיפול בחרדות, דיכאון, פוסט טראומה, OCD ועוד, כאשר שימת הדגש היא על המחשבות וכן על ההתנהגות, כחלק מהחלפה של מחשבות שאינן מקדמות למחשבות חיוביות שיובילו בהמשך גם לשינוי התנהגותי חיובי. כאשר אופן החשיבה הוא בעייתי ולא משרת את הצרכים והרצונות, התוצאה עשויה להיות הרסנית בכל הקשור ליצירה של אורח חיים בריא ומאוזן. על כן, פנייה לקבלת טיפול כמו זה מהווה דרך מצוינת ליצירה של מערך רגשי תומך ובעל יכולת להשפיע על היכולת לשלוט על המצב הרגשי, במקום שהוא ישלוט עליכם.

 

 

כיצד מתבצע טיפול CBT?

טיפול CBT מתבצע בסדרה של מפגשים, כאשר הדגש בטיפול הוא על התמודדות עם הפחדים ועל כן שיתוף פעולה אקטיבי מצדכם הוא הכרחי לטובת יצירה של שינוי שיגיע לידי ביטוי גם בהתנהגות אבל גם בחשיבה. במסגרת הזו תתבקשו לדרג את סולם הפחדים ואף תקבלו משימות שאותן תצטרכו לבצע בבית, מתוך מטרה להיחשף באופן הדרגתי למקור שמעורר את החרדה ובהתאם לכך להוביל ליצירה של קבלת כלים כמו למשל תרגול מיינדפולנס שבהם תוכלו להשתמש בזמן אמת, מתוך מטרה להתמודד עם אירועים שמעוררים חרדה, טראומה או משפיעים על ההתנהלות בחיי היום יום. ככל שמקדימים ופונים לטיפול בזמן, כך ניתן יהיה להוביל לקבלת תוצאות מעולות

לסיכום

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי נחשב לאחד מהטיפולים המתקדמים ביותר, ועדות לכך ניתן למצוא בביקוש הגבוה מצד מבוגרים אך גם בני נוער וילדים אשר יכולים לקבל במסגרת הטיפול מענה רגשי המתבצע על ידי מטפל מוסמך שעבר הכשרה  בתחום, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות, בעבור מגוון רחב של מצבים רגשיים מורכבים שמשפיעים באופן ישיר על הבריאות הנפשית ועל היכולת להתמודד עם פחדים וחרדות שיוצרים גלגל שלג שאותו קשה מאוד לעצור באופן עצמאי. בחירה של מטפל צריכה להתבצע בהתאם לניסיון וההכשרה, כאשר חשוב לשים דגש גם על הכימיה עם המטפל, מתוך מטרה להוביל לשיתוף פעולה אקטיבי שיוביל לתוצאות, בטווח זמן קצר.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

גלילה לראש העמוד