איך מתמודדים עם כלב שעושה צרכים בבית?

אי פעם מצאתם את עצמכם במקום של טרחה עם הכלב שמלכלך את ביתכם באופן עקבי? מצוקה זו, הנפוצה יותר ממה שניתן לחשוב, אכן יכולה להיות משימה תובענית המובילה לעיתים קרובות לתסכול ולתחושת חוסר אונים. מעבר לבלגן שנוצר, היא טומנת בחובה גם סיכונים בריאותיים פוטנציאליים לכם ולכלב שלכם. אבל הינה החדשות הטובות! עם הבנה, סבלנות וגישה נכונה, אתם יכולים להתמודד באופן  יעיל עם עשיית הצרכים של הכלב בבית. במאמר זה נציע טיפים ופתרונות מעשיים המבוססים על הבנת התנהגות הכלב שלכם, יישום אילוף עקבי, שימוש בכלים, ובמידת הצורך, פנייה להתערבות מקצועית. שנתחיל?

 

הערכת הסיבה להתנהגות הכלב

הצעד הראשוני לקראת התמודדות מוצלחת עם כלב שעושה את צרכיו בבית הוא הבנה מעמיקה של שורש הבעיה, לכן אתם צריכים לבדוק מה אתם לא יודעים על הכלב. הגורמים יכולים לנוע בין גילו של הכלב לסיבוכים בריאותיים. לדוגמה, לגורים ולכלבים מבוגרים עשויה להיות שליטה מוגבלת על תנועות המעיים שלהם, ומצבים רפואיים מסוימים או תופעות לוואי של תרופות יכול גם להיות הגורם. בנוסף לכך, הבעיה יכולה להיות התנהגותית, כמו אילוף לא מספק או תגובת דחק הנגרמת בגלל הסביבה.

 • עקבו אחר דפוס עשיית הצרכים: תעדו מתי הכלב שלכם בדרך כלל עושה את צרכיו בבית, כך תוכלו לסייע במניעה מראש ובמניעה של התרחשויות עתידיות.
 • עקבו אחר סימנים הקשורים לבריאות: שימו לב לתסמינים, כגון שלשולים, עשיית צרכים תכופה או בריחת שתן. אם תסמינים אלה נמשכים, יש לפנות לווטרינר.
 • הקלו על גורמי לחץ: זהו והפחיתו גורמים פוטנציאליים ללחץ שעלולים לגרום לכלב שלכם לעשות את צרכיו בבית.

 

שילוב טכניקות אילוף

אילוף הוא בעל חשיבות עליונה כשמתייחסים לכלב שעושה את צרכיו בבית. המטרה העיקרית היא לפתח שגרה עקבית לכלב שלכם ולטפח התנהגות טובה באמצעות טכניקות חיזוק. שילוב של סבלנות, נחישות וחיזוקים חיוביים חיוני בשלב זה.

 • קבעו שגרה: הקפדה על זמנים קבועים להאכלה ולטיול עם הכלב יכולה לספק בהירות מתי והיכן מותר לעשות צרכים.
 • תגמלו התנהגות טובה: שבחו את הכלב שלכם עם פינוקים, מילים טובות או משחק בכל פעם שהוא עושה את צרכיו בחוץ.
 • שקלו על כלוב אילוף: כלוב אילוף יכול ללמד כלבים לשלוט בתנועות המעיים שלהם כשהם בתוך הכלוב, כי הם לא אוהבים ללכלך את השטח שלהם.

 

שימוש בפדים לכלבים

פדים לכלבים צברו פופולריות ככלי אמין בהתמודדות עם עשיית צרכים בתוך הבית, במיוחד לכלבים שאינם מסוגלים לצאת החוצה לעיתים קרובות. המוצר הזה הוא חומר סופג המונח על הרצפה כדי לעודד את הכלב לעשות את צרכיו עליו ולא על אזורים אחרים בבית.

 • היכרות הדרגתית: אפשרו לכלב מספיק זמן להכיר את הפדים לכלבים לפני השימוש הצפוי.
 • חגגו הצלחה: הראו הערכה לכלב שלכם בכל פעם שהוא משתמש נכון בפד לעשיית צרכים.
 • מקמו ליד יציאות: הצבת הפדים קרוב לדלת יכולה לסייע במעבר הדרגתי של הרגלי עשיית הצרכים של הכלב לחוץ.

 

מעבר לחיק הטבע

אם הכלב שלכם שולט בשימוש בפדים לכלבים, אתם יכולים להתחיל לאט לאט לחשוף אותו לעשיית צרכים בחוץ. תהליך זה צריך להיות הדרגתי וחיובי כדי להבטיח שהכלב שלכם לא ייסוג לאחור באילוף שלו.

 • התחילו בטיולים קצרים בחוץ: אפשרו לכלב לטייל בטבע בזמנים שבהם הוא צפוי לעשות את צרכיו.
 • הוציאו את הפדים החוצה: בתחילה, הניחו את הפדים באזור חיצוני מוגן. עם הזמן, הפחיתו את ההסתמכות על הפדים עד שכבר אין בהם צורך.
 • תגמלו על עשיית צרכים בחוץ: עודדו את ההתנהגות החדשה באמצעות מתן פינוקים או שבחים כשהכלב שלכם עושה את צרכיו בחוץ.

 

גיוס סיוע מקצועי

במקרים בהם התמודדות עם הנושא מתגלה כמאתגר, רצוי להיעזר באיש מקצוע. מאלפי כלבים מקצועיים או וטרינרים יכולים להציע פתרונות מותאמים אישית ויעילים המותאמים לצרכים הייחודיים של הכלב שלכם.

 • העסיקו מאלף מקצועי: למאלפים יש מומחיות בתיקון התנהגות זו באמצעות אסטרטגיות אילוף ממוקדות.
 • פנו לייעוץ ממומחה התנהגותי וטרינרי: מומחים אלה יכולים לזהות ולטפל בכל בעיה בהתנהגות או בעיה רפואית בסיסית הגורמת למצב.
 • שמרו על שקיפות לגבי הבעיה: ככל שההסבר שלכם על התנהגות הכלב מפורט יותר, כך איש המקצוע יוכל להבין ולפתור את הבעיה טוב יותר.

 

לסיכום

התמודדות עם כלב שעושה את צרכיו בבית היא ללא ספק אחת המשוכות היותר מאתגרות שיש להתגבר עליהן כבעלי כלבים. היא בוחנת את הסבלנות שלכם, דורשת את הזמן שלכם, ואפילו יכולה לאמץ את הקשר עם חיית המחמד האהובה שלכם. עם זאת, זכרו שכל אתגר מהווה הזדמנות לצמיחה. באמצעות הבנה אמפתית של הסיבות, היצמדות למשטר אילוף חזק ועקבי, מינוף כלים מתאימים, כמו פדים לכלבים, ופנייה לאנשי מקצוע בעת הצורך, אתם מצוידים היטב להתמודד עם הנושא הזה בהצלחה.

גלילה לראש העמוד