למה כדאי לעשות ביטוח קבלנים?

כקבלנים אתם בוודאי יודעים עד כמה תחום האחריות שלכם נרחב ואף משמעותי. אין זה רק מספיק לעמוד בזמנים, לענות על דרישות הלקוחות, לבחור בחומרי גלם איכותיים ולהקפיד על נהלי בטיחות, אלא גם נדרשים להתמודד עם לא מעט משתנים מפתיעים. מכאן שאם רוצים להתחיל פרויקט חדש באופן רגוע, נדרש לעצור כדי לרכוש ביטוח קבלנים. מה הביטוח כולל, אלו רבדים משלימים הוא יודע להציע, מדוע מדובר בהוצאה שעתידה להתגלות ככלכלית ומה חשוב לדעת בנושא? ניגשנו לבחון את הדברים לעומק ועל הדרך להעניק מספר טיפים חשובים.

ביטוח אחד שלושה מרכיבים

אם נתחיל מהבסיס, נציין שביטוח קבלנים מתייחס לשלושת הסעיפים הבאים: ביטוח צד ג', ביטח רכוש וביטוח חבות מעבידים – לחצו כאן עבור פרטים נוספים. באופן כללי נרחיב שביטוח צד ג' מכסה פציעות שנגרמו לצד ג' במסגרת העבודה. זו יכולה להיות פגיעה ברכוש, וזו יכולה להיות פגיעה בנפש. מבחינת ביטוח רכוש, הכוונה היא להעברת פיצויים בגין נזק שנגרם לנכס שמשפצים, או בגין נזק שנגרם לחומרי הגלם שעמם עובדים. מה מבחינת ביטוח חבות מעבידים? מדובר בביטוח חיוני ביותר! הביטוח מונע מצב שבו עובד מזדמן ייתבע אותכם בסכומי עתק, ולו בשל פציעה חמורה שהתרחשה במהלך העבודה.

 

 

מה עם ביטוחים משלימים?

לאחר שעברנו על הבסיס, נעבור לציין שלצד שלושת האלמנטים הנ"ל, קיימים ביטוחים משלימים שהרבה פעמים נמצאים כמאוד נחוצים. מכאן שאם נתמקד רק במגוון הביטוחים המשלימים בתחום הרכוש, נמצא את האופציות הבאות: ביטוח אחריות מקצועית. ביטוח שמכסה הרס שנוגע לציוד מכני. ביטוח שמכסה הוצאות לא צפויות. ביטוח שמכסה גניבת ציוד. ביטוח שמכסה מבני עזר. ביטוח שמכסה הוצאות עקיפות כגון פינוי חומרים, או שילוב של אנשי מקצוע. ביטוח שמכסה נזקים שנגרמו בשל תכנון לקוי. ביטוח שמכסה נזקי מזג אוויר וכדומה. הנקודה היא שיש לא מעט כיסויים משלימים, כך שמוטב לבחון את ההרכב הביטוחי הנחוץ בכל פעם מחדש, בהתאם לאופי הפרויקט.

דגשים חשובים

בכל פעם מחדש לפני שסוגרים ביטוח נדרש לבחון את סך המשמעויות הנסתרות. יש לבחון האם ביטוח מסוים דורש מיגונים יקרים. יש לבחון אלו מקרים הפוליסה מחריגה. יש לבחון האם המחיר מכסה עבודה שנתית, או שהוא פר פרויקט. יש לזכור לבצע ביטול זכות שיבוב, כך שברגע האמת חברת הביטוח לא תתבע את הלקוחות שלכם. רצוי לוודא שרשומים כחוק בפנקס הקבלנים, אחרת מגוון חברות ביטוח לא יסכימו לשתף עמכם פעולה וכדומה. מעבר לכך, נדרש להשוות הצעות באופן מקצועי. מבקשים סיוע יעיל? היעזרו בשירות המקוון מבית ביטוח בטאץ'!

בין פוליסה סגורה לפתוחה

לבסוף נציין שחשוב לבחור היטב בין פוליסה סגורה לבין פוליסה פתוחה. פוליסה סגורה מתומחרת פר פרויקט, בהתאם לסך ההוצאות הצפויות. פוליסה מעין זו עדיפה עבור קבלנים שלא צפויים לעבוד על הרבה פרויקטים במשך השנה. מנגד, ניתן לרכוש פוליסה פתוחה. זו מכסה את סך הפרויקטים שאמורים לעבוד עליהם במשך השנה. בכל מקרה טרם מצהירים לגבי הסכום של סך ההוצאות, נדרש לערוך שיעורי בית כנדרש, וזאת כי אם מצהירים על סכום שגבוה ממה שבפועל מוציאים, מעלים את מחיר הפוליסה ללא סיבה (וללא יכולת לקבל החזר). פה נחדד שביטוח קבלנים מהווה הוצאה מוכרת לצרכי מס, ולכן גם אם נדרשים לשלם בין 4,500 ל-9,500 ש"ח, מדובר בהוצאה כלכלית. הקפידו על רישום מסודר של סך ההוצאות, כך שברגע האמת תקבלו פיצוי מלא ומידי.

גלילה לראש העמוד